OYACA FORUM
Sitemizden daha fazla yararlanmak için üye olun!
OYACA FORUM
Sitemizden daha fazla yararlanmak için üye olun!
OYACA FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

OYACA FORUM

OYACA FORUM

AnasayfaPortalGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Menü
Ana Sayfa
Portal
Kaybettiklerimiz
Tarihimiz
Oyun Havaları
Oyaca Otobüs Saatleri
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» Kasabamızdan Muammer Erdoğan Vefaat etmiştir Yakınlarına Baş Sağlığı diliyoruz
SAKA KUŞUNUN TAKVİMİ I_icon_minitimeSalı Ağus. 24, 2010 9:14 pm tarafından koksal_y

» Kasabamızdan Leman Öztürk Vefaat Etmiştir. Yakınlarına Baş sağlığı diliyoruz.
SAKA KUŞUNUN TAKVİMİ I_icon_minitimeC.tesi Ağus. 21, 2010 6:13 pm tarafından Admin

» Vavien (2009)
SAKA KUŞUNUN TAKVİMİ I_icon_minitimePerş. Ağus. 05, 2010 9:04 pm tarafından koksal_y

» Kasabamızdan Zinnur Duyar Vefaat Etmiştir
SAKA KUŞUNUN TAKVİMİ I_icon_minitimeCuma Tem. 23, 2010 7:56 pm tarafından Admin

» Gülay
SAKA KUŞUNUN TAKVİMİ I_icon_minitimePtsi Haz. 28, 2010 8:01 pm tarafından koksal_y

» Zara
SAKA KUŞUNUN TAKVİMİ I_icon_minitimePtsi Haz. 28, 2010 8:01 pm tarafından koksal_y

» Ekrem ÇELEBİ
SAKA KUŞUNUN TAKVİMİ I_icon_minitimePtsi Haz. 28, 2010 8:00 pm tarafından koksal_y

» Neşet ERTAŞ
SAKA KUŞUNUN TAKVİMİ I_icon_minitimePtsi Haz. 28, 2010 8:00 pm tarafından koksal_y

» Mehmet Demirtaşın Kendi Kaleminden Biyografisi
SAKA KUŞUNUN TAKVİMİ I_icon_minitimePtsi Haz. 28, 2010 7:59 pm tarafından koksal_y

En iyi yollayıcılar
koksal_y
SAKA KUŞUNUN TAKVİMİ Vote_lcapSAKA KUŞUNUN TAKVİMİ Voting_barSAKA KUŞUNUN TAKVİMİ Vote_rcap 
Admin
SAKA KUŞUNUN TAKVİMİ Vote_lcapSAKA KUŞUNUN TAKVİMİ Voting_barSAKA KUŞUNUN TAKVİMİ Vote_rcap 
DeeP_BLuEs_
Galeri
SAKA KUŞUNUN TAKVİMİ Empty
Ziyaretçi Sayacı
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi reddit      

Sosyal bookmarking sitesinde OYACA FORUM adresi saklayın ve paylaşın

Sosyal bookmarking sitesinde OYACA FORUM adresi saklayın ve paylaşın
Anahtar-kelime
Kimler hatta?
Toplam 1 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 1 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 48 kişi Perş. Ağus. 25, 2016 10:28 pm tarihinde online oldu.
Anket
Sayfamız sizce nasıl ?
 ÇOK GÜZEL
 GÜZEL
 EH İŞTE
 KÖTÜ
 BERBAT
Sonuçları Gör
İp Adresiniz

SAKA KUŞUNUN TAKVİMİ

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin

SAKA KUŞUNUN TAKVİMİ Empty
MesajKonu: SAKA KUŞUNUN TAKVİMİ   SAKA KUŞUNUN TAKVİMİ I_icon_minitimePtsi Nis. 05, 2010 9:57 pm

Sabah Yavrukuş dışarda cırlak sesleriyle gürültü yapan serçelerin çığlıklarını duyup uyandı. Yuvadan dışarı uçup şöyle seslendi onlara:
“Ne diye bağırıyorsunuz sabah sabah! Gece yarısı insanların gürültüsünden uyuyamadım, şimdi de siz rahat vermiyorsunuz! Neler oluyor?”
“Ne mi oluyor?” diye şaşırdı serçeler. “Bugün yeni yılın ilk günü. Herkes neşe içinde. İnsanlar da biz de sevinçle karşılarız yeni gelen yılı.”
“Yeni yıl mı? O da ne demek?”
“Ah, yazık sen pek de küçükmüşsün” diye güldü serçeler. “Yeni yılın ilk günü yılın en güzel günüdür. Bu gün artık güneş bize geri gelmeye başlar. Bugün takvimin ilk günüdür. Bugün bir Ocak!”
“Ocak mı? O da ne oluyor? Peki ‘takvim’ ne demek?”
“Anlaşıldı” diye dudak büktü serçeler, “demek sen yumurtadan çıkalı fazla bir zaman geçmemiş. Takvim bütün bir yılın düzenidir. Bir yıl aylardan oluşur. İlk ay Ocak’tır, yani yılın gagasının ucu. Sonra on tane, yani iki ayağının parmakları kadar ay gelir. Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim ve Kasım. Ardından son ay olan Aralık. Ocak nasıl yılın gagasıysa. Aralık da işte yılın kuyruğunun sonudur. Anladın mı Yavrukuş?”
“Hayır, doğrusunu isterseniz hiç de anlamadım” diye iki yana doğru salladı başım Yavrukuş. “Bütün söylediklerinizden aklımda kalanlar ‘gaga’, ‘iki ayağın parmakları’, ‘kuyruk’ kelimeleri oldu. Diğerleri zor şeyler.”

“Bana bak!” dedi yaşlı serçe, “Şimdi sen biraz ormanda, kırlarda, tarlalarda uç bakalım. Ama gözlerin! dört aç ve çevrene dikkatle bak. Çevrende olup bitenleri izle. Ayın bittiğini duyunca da geri gel. Bak ben de bu evde yaşıyorum. Yuvam işte çatının altındaki boşlukta. Ben sana bir sonraki ayın ne olduğunu anlatırım. Böylece sırayla hepsini öğrenirsin.”

“Çok güzel fikir” diye sevindi Yavrukuş. “Ben mutlaka sana geri geleceğim! Sonra da kanatlarını çırptı ve uçuverdi.

Küçücük bir saka kuşuydu “Yavrukuş“. Daha yuva kuracak kadar da büyümemişti. Bilirsiniz, saka kuşları tembel tembel dallarda tünemeyi hiç sevmezler. O da bütün gün dallardan bahçe çitlerine, ev çatılarından çalılıklara neşeyle uçardı. Akşam olduğunda da Yavrukuş kendine ağaçlarda bir kovuk arar, orada sabahlardı. Tüylerini kendine yastık yapar, kanatlarını da yorgan gibi üzerine çeker bir güzel uyurdu.Kış mevsiminin, artık havaların iyice soğuk olduğu günlerinden birinde şans Yavrukuş’un yüzüne gülüverdi. Bir pencere pervazının altında boş bir serçe yuvası buldu. Yuva yumuşacık tüylerle döşenmişti. Yavrukuş hiç düşünmeden yuvaya yerleşti. Annesinin yuvasından uçalı beri, ilk defa böyle sıcak ve sakin bir yuvada uyuyordu.
https://oyaca.yetkin-forum.com

SAKA KUŞUNUN TAKVİMİ
1 sayfadaki 1 sayfası